Zettler Mini Power Relay AZ2280-1C-24AF 30A 277VAC 28VDC -Universal 24 AC Volt (Pack of 2)
American Zettler 24VAC Relay 1 Form C accept either DC or AC voltage passing through the contact relays 30/20A (N.O./N.C.) at 277VAC, General Use [1][2] 20/10A (N.O./N.C.) at 28VDC[1] 2/0.5HP (N.O./N.C.) at 250VAC[1][2] 1/0.25HP (N.O./N.C.) at 125VAC[1][2] 20/60 (FLA/LRA) at 277VAC 30k cycles N.O. [1] 10/33 (FLA/LRA) at 277VAC 30k cycles N.C. [1] -55°C (-67°F) to 85°C (185°F),[DC] -55°C (-67°F) to 60°C (140°F), [AC]
Product Features
- American Zettler 24VAC Relay 1 Form C (Pack of 2)
- accept either DC or AC voltage passing through the contact relays
- 30/20A (N.O./N.C.) at 277VAC,
- N.O. [1] 10/33 (FLA/LRA) at 277VAC 30k cycles N.C. [1]
- -55C (-67F) to 60C (140F), [AC]